PROFESIONÁLNÍ LÉČBA AKVARIJNÍCH RYB  

Aby bylo možné určit přesně,o jakou nemoc se ve skutečnosti jedná a jaké veterinární léky použít je potřeba živou nejvíce postiženou rybu dopravit do ústavu patologické morfologie FVL v Brně. Na mrtvých vyšetření nelze uskutečnit z důvodu rychlého rozkladu ryb. Vyšetření také nelze  provést z uhynulých zamražených ryb. Každopádně Brno je pro většinu akvaristů dost daleko, takže je možné provést odebrání vzorků doma, fixovat ve formalínu a zaslat na níže uvedenou adresu. Při tomto je však nutné  nejvíce nemocnou rybu utratit. Tímto způsobem zjistíte i vnitřní parazity, které se vyskytují většinou i s parazitem vnějším. Další možnost je seškrabem kůže z živé ryby tu tam však musíte dopravit ale případné vnitřní paraziti se pravdě podobně nezjistí. Takže to moc MVDr.Novotný nedoporučuje ale dá se to provést.

HISTOPATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

Jde o mikroskopické vyšetřeni fixovaných tkání, které umožní diagnostikovat postižení, které není patrné při pitvě ryby. Vzhledem k malým rozměrům orgánu akvarijních ryb je naprosto nezbytné pro stanovení správné diagnosy.

 ODEBRÁNÍ VZORKŮ 

Pro odebrání vzorků je nutné použít fixaci 10% roztoku formalínu. Formalín je pouze na lékařský předpis je potřeba navštívit veterinárního lékaře a ten vám ho předepíše. To však není žádný problém.. Je-li z lékarny,je cca 40%.  Tento roztok v objemu 20 ml nalijte do plastikové nádobky s uzávěrem o objemu 250 ml a přilijte 200 ml vody z vodovodu. Neseženete-li 250 ml nádobku, tak postačí  i 150 ml. Každopádně formalín naplňte do nádobky  tak aby nepřetekl přes hrdlo nádoby a měl by být v množství alespoň 50 až 100 násobného objemu vzorku. Nádobka by měla mít široké hrdlo,protože po fixaci ztvrdne a vzorek by nebylo možné vyjmout . Velikost vzorku nesmí  přesáhnout velikost 0,5 x 1 cm.  Jsou-li větší je třeba je přiříznout na menší velikost. Zasílaný vzorek musí provázet dopis s údaji o chovu ryb (jaká nádrž, kolik ryb na nádrž, jaké druhy, krmeni, onemocněl jenom jeden druh ryby, kolik jedinců onemocnělo, onemocněli najednou nebo postupně, jak dlouho nemoc trvá a jak se v jednotlivých fázích projevuje, kolik ryb uhynulo a za jakých příznaků, byla již podána nějaká léčiva).

 

Vlastní odebrání vzorku provádějte ostrým nástrojem např.žiletkou,ostrým skalpelem popř.ostrými nůžkami. Tupé nástroje drtí tkáň a mohlo by se stát,že vaše vynaložené úsilí bude k ničemu a finanční ztráta taky.MVDr.Novotný zašle fakturu za vyšetření zaslaných vzorků společně s výsledkem i receptem.Léky lze pravděpodobně vyzvednout v každé lékárně.

Ceny vyšetření jsou stanoveny takto:

Vyšetření nativních preparátů(seškrab kůže, kompresní preparát z žáber, jater, sleziny, střev,vzorku výkalu, ledvin, vzorku krve), tedy nefixovaných, přímo odebraných z čerstvě utracené ryby = 100 Kč/rybu

Histopatologické vyšetření fixovaných vzorků 400 Kč/10 vzorků (z jedné ryby jich bývá právě kolem deseti)

 

POSTUP PŘI ODEBÍRÁNÍ VZORKŮ

Vezměte nejvíce postiženou rybu a utraťte tak, že jí nejdříve omráčíte úderem o podložku a pak jí ustříhnete hlavu např.ostrými nůžkami.

          

 

Odstřihněte žaberní víčko.

      

Vystřihněte 3 až 4 žaberní oblouky a vložte je do formalínu.

       

Rozstřihněte dutinu tělní a opatrně vyjměte orgány a vložte je do formalínu.

                         

Odstřihněte kousek prsní,ocasní a hřbetní ploutve a vložte do formalínu.

        

Lahvičku označte u pošlete na adresu:

 

MVDr. Ladislav Novotný

Ustav patologické morfologie FVL

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Palackého 1-3

612 42 Brno

e-mail   ladislavn@yahoo.com

 

 

ZPĚT