KRMENÍ TERČOVCŮ

Terčovec musí mít pestrou kvalitní potravu a to mu musí každý chovatel zajistit. Rozhodně nestačí  zakoupit hovězího srdce různé granuláty, vločkové krmení a myslet si, že vám v akváriu vyrostou výstavní ryby.

Trávicí ústrojí terčovců je uzpůsobeno tak, že v přírodě po celý den přijímá různorodou potravu a tak i v akváriu by měli být krmeni častěji po malých dávkách. To však neznamená, že budete ryby překrmovat. To je v důsledku horší než kdyby dostávali potravy méně.  Jak se ale pozná, že ryby překrmujete ? To se pozná třeba na trusu ryb. Pokud krmíte například zmraženými patentkami a v trusu ryb jsou ještě červené nestrávené patentky pak jde bez pochyby o překrmování. Pokud ryby nesežerou podané krmivo do dvou až pěti minut a to se pak válí na dně akvária to také značí o překrmování, ale to platí pouze u zdravých ryb. Já říkám, že krmivo nesmí stačit dopadnout na dno akvária. Jestliže dáte trochu víc krmení (i to se stává) a ryby to již nežerou je potřeba toto krmivo odsát aby se nezačaly do vody uvolňovat jedovaté látky. Nekrmte jen do jednoho místa aby se dostalo i na ty slabší jedince. Zdravý terčovec je velice žravá ryba a připravte se na to, že nějakých 10 ryb už něco sežere. Zvýšením teploty (i nad 30°C) v akváriu rybě zrychlíte látkovou výměnu a ryba pak více přijímá potravu. Toho se využívá většinou u mladých ryb. Se zvýšením teploty se však  urychlí i procesy rozkladu a to jak zbytků potravy tak i výkalů ryb. Při zvyšování teploty nesmíte  zapomenout na kvalitní filtraci a prokysličení vody. Samozřejmostí je pravidelná výměna části akvarijní vody. Krmte ryby na takovém místě aby nedocházelo zbytečně k nasávání krmiva do filtrů a následnému nekontrolovatelnému rozkladu. To se dá vyřešit  lehce přístupným předfiltrem, který se může čistit třeba i jednou denně nebo po každém krmení.Toto řešení mám už připravené hned ve dvou verzích jen to musím uvést do provozu. Pak to najdete na stránce filtrace.

 V dnešní době je možné v každé akvaristice zakoupit automatické krmítko které zajistí pravidelné krmení po dobu co nejste doma. Většinou je určeno pro krmení granulátem nebo vločkovým krmivem. To automatické krmítko se však musí dobře nastavit a vyzkoušet množství krmení. Nezapomenout na to, že krmítko nesype pořád stejně krmiva. Při plném zásobníku sype méně při prázdným více. To platí hlavně pro granulát kde lehce může dojít k totálnímu překrmení a otravě vody zvláště když krmí každou hodinu !!!

 Terčovcům dávám nejdříve tu potravu co jim nejméně chutná. Po ránu mají hlad a tak do nich dostanu většinou zeleninu a nové krmení, které jim samozřejmě nechutná protože ho neznají. Nové krmení míchám s tím co jim zrovna nejvíce chutná v poměru zhruba 1:2 a to dávám v malých dávkách. Dostat do nich takový banán je v celku problém.

 Další možnost je udělat si ze všeho mix to pak zalít do želatiny, nechat ztuhnout v lednici, nakrájet nožem na kostky a ty pak dávat celé do akvária. Výhodou tohoto krmení je, že se do toho mixu mohou přidat vitamíny a různé přibarvovaní přípravky.

Tento systém nepoužívám, protože pochybuji o tom, že ryba takto podané vitamíny dokáže zpracovat. Barviva nepoužívám vůbec protože tvrdím, že to jde i bez nich.

 A čím vlastně krmím ?

Ze zeleniny používám vařenou mrkev a celer. Po uvaření nastrouhané na struhadle a vždy smíchané s krůtím srdcem a slávkami.

Ovoce jenom banán. Také smíchán. Ten je důležitý kvůli minerálům který má banán velké množství. Experimentuji s borůvkami ale zatím se nedaří a nedaří :o)).

 Mražené používám krůtí srdce, patentky, koretry, artemii, slávku jedlou, loupané krevety špenát, kopřivy a mořské ryby. Ještě před rokem jsem zastával názor, že krmení patentkami – koretrami je nebezpečné z důvodu přenosu parazitů který bez pochyby přežijí takhle nízké zmražení a tak jsem s nimi přestal úplně krmit. Jenomže ono to je velmi dobré krmení. Nesmí se to s tím však přehánět spíš jen tak pro zpestření. Ono nikdo neví v jakých lokalitách jsou loveny. Při tomto krmení je ale  potřeba zachovat tento zatím bezpečný postup:

 Zmraženou kostku necháme rozmrazit ve studené vodě. Po rozmražení vezmeme sítko na čaj  a krmivo do něj přelijeme. Pod horkou vodou asi tak 60°C propíráme zhruba 2-3 min. do té doby dokud to přestane zapáchat. Aby se to dobře propláchlo je dobrý ponořit část sítka do vody. Potom postupně krmivo zase ochladíme zhruba na teplotu akvária. Pak už to můžete dát rybám. Tento postup platí pro koretry a patentky. Artemie můžete bez obav pouze rozmrazit a lehce proprat pod studenou vodou. To sítko je ale důležité používat pro všechnu ostatní mraženou potravu. Vždy to chce trochu proprat, hlavně krev ze srdce a drobné části ze slávek. Pak není problém s nálevníky.

   

V žádném případě se nesmí házet zmražená kostka přímo do akvária mezi ryby. O zmrzlé krystalky si ryby poraní tlamku a pak dochází k druhotným infekcím a ryba  v lepším případě přestane žrát, v horším uhyne.

 Suché a granulované krmivo používám pouze neprošlé a  kvalitní. Pravidelně ho obměňuji. Granulované krmivo vždy krmit  v malém množství. Je velmi výživné a ryba ho tolik nepotřebuje. S granulemi jsem měl také velké problémy. Ona taková dominantní ryba vždy žere první a tak toho sežere i nejvíc. Jenomže ona ta granule se hodně  zvětší jakmile se dostane do vody. Pak  to v ní nabobtná a ryba se ucpe.

Trávicí trakt je neprůchodný ve střevě se zblázní bakterie a ryba začíná bobtnat. Ryba je v ústraní a jakoby se pohupuje na místě . Procento úmrtí je většinou vysoké.

Jakmile toto zjistíte pomůže jenom přelovení do jiné nádrže. Zvýšení teploty na 35°C. Aplikovat ENTIZOL v poměru 1 tableta / 30l vody. Nádrž dostatečně provzdušnit a nefiltrovat. Zajistit rychlejší pohyb vodního sloupce aby se ryba byla nucena trochu hejhat ale s citem. Po 3. dnech vyměnit polovinu vody a doplnit léčivo. Poté se už můžete jenom modlit jestli to ryba přežije. Když je to na dobrý cestě ryba začne plavat hlavou dolů protože jí to nadnáší. Druhý den se většinou vyprázdní.  Pokud se tímto způsobem podaří rybu vyprázdnit máte vyhráno. Můžete ji vrátit do akvária. Ryba pak ještě zhruba měsíc nežere. Může se stát, že tlak v tělní dutině je tak velký, že se střevo provalí bokem ryby ven. Pak nezbývá než rybu šetrně utratit.

 Suché granule do akvária nesypu, vždy je nechám nejdříve nabobtnat v misce tak dvě-tři min. a pak teprve s nimi krmím. Od té doby neznám tento problém.

 Pak je tu ještě živé krmení. I když jsem často přemýšlel jestli mám krmit živými nitěnkami a patentkami jako většina chovatelů terčovců. Vždy jsem to ustál a tuto potravu moje ryby v nejbližší době určitě neuvidí. To se týká i živé potravy z rybníků a různých nádrží.

Ona je to ale stejně otázka co ? Po nitěnkách  mladé ryby rychle narůstají a ten kdo s nimi krmí je většinou nadmíru spokojen. Je tam však velké riziko. V čisté vodě je nenajdete. Vždy jsou v nějakém humusu. U nás ve Vrchlabí byly doslova kila nítěnek v potoce do kterého vytékal odpad z jatek. Je zajímavé to, že ty kila byly až když se přidal odpad z ČSAD. Oni asi potřebují i ty mastný skvrny z olejů. To byla situace asi tak před deseti lety. Dnes už jsou všude čističky a v tom potoce nenajdete ani nítěnku. To jen tak pro zajímavost.

Jediná vyjímka jsou černé komáří larvy ze sudu v létě na zahradě.

 Určitě objednám v nejbližší době násadu žížal grindal. Tudy asi vede ta správná cesta. Ještě jedna poslední poznámka. Na jedné video kazetě o terčovcích jsem zachytil informaci o sladkovodních krevetkách, které se živí ovocem. Pocházejí z Mexika a údajně se dají snadno množit. Pokud by někdo věděl o jaký druh jde budu mu velice vděčný.

 To je tak všechno na co jsem si vzpomněl. Když  objevím něco nového tak to sem hned doplním. Jsem zvědavej na Vaše rekce.

 Pavlus.

ZPĚT

 

 

zpě