Podrobný postup na výrobu vnitřního pozadí.

 

 

Nejdříve je potřeba sehnat dostatečně pevnou desku, která vydrží pnutí tvrdnoucí pěny. Vždy jsem používal polykarbonátovou desku
o rozměru dutinky 8-10 mm. Samozřejmě se dá použít i tabule plexi nebo skla. Existují i jiné materiály. Tuto desku je potřeba zkrátit na menší rozměr než je vnitřní stěna akvária a to z důvodu zakončení.
Pokud uděláte rozměr přesný bude potom vidět z boční strany akvária podkladová deska.
Pro výrobu je vhodné použít polyuretanovou pěnu DISTYK z důvodu snadného a přesného ovládání ventilu.
Desku položíme a pokropíme rozprašovačem z důvodu lepšího vypěňování a tvrdnutí pěny. Pěna má pak i lepší strukturu bez větších bublin.Tímto opatřením se značně urychlí práce a sníží spotřeba pěny. Na plochu 190x60 stačí dvě balení polyuretanové pěny po 750 ml.
Před nanesením první vrstvy je důležité vědět jak vlastně to vaše pozadí má vypadat. Když toto víte je dobré si to lihovou fixou načrtnout na desku.Důležitá věc je nanášet pěnu zhruba v budoucím tvaru pozadí .Včas pamatujte na přechody mezi vodorovným a svislým nanášení pěny, pozadí pak vypadá přirozenější.

    


A můžeme začít.Pěna se musí nanášet v co nejmenším množství, protože pokud se ventil zmačkne trochu víc, zbytečně se pak pěna ořeže a vyhodí.
Po nanesení několika vrstev a částečném zaschnutí povrchu pěny můžete pěnu znovu postříkat a za nedlouho pokračovat v práci. Hlavně nenanášet vše najednou chce to vždy chvíli počkat.
Po dokončení nanášení desku celou postříkat a nechat minimálně 24 hod. vytvrdnout. Můžete průběžně tvrdnoucí pěnu stříkat vodou.
Opracování nastříkané vytvrdlé pěny, je podle mých zkušeností nejlepší provádět vysouvacím nožem s vyměnitelnými břity, protože nůž musí být neustále ostrý.Dá se použít i žiletka nebo skalpel.

    


Pokud se podaří omylem zakrojit trochu víc, můžete to znova nastříkat, ale pak je to většinou vidět.
Jakmile se povrch pozadí vytvaruje přistoupíme k opálení povrchu tepelným zdrojem (propan-butanový hořák). Tímto dojde ke spečení povrchu a zmizí různé nedořezy a zaoblí se hrany.
Lepší je použít horkovzdušnou pistoli.Polyuretan je vysoce hořlavý materiál, tak tuto práci provádějte na volném, dobře větraném prostranství a měli by jste mít po ruce nádobu s vodou.

     

Před konečnou povrchovou úpravou se ujistěte, že je povrch zcela suchý. Ve většině supermarketů se dá zakoupit dvousložková epoxidová pryskyřice 1200.

 

Jinou nekupujte, protože může být velmi toxická pro ryby. Sežeňte si nejlépe křemičitý písek a přesítujte na co nejmenší zrnitost. Ta zrnitost je velmi důležitá, protože pokud chcete co nejhladší povrch a chcete ušetřit nějakou tu kačku stačí potom 1-2 konečný nátěry. Doporučuji písek sterilizovat v troubě na max. výkon po dobu dokud není úplně suchý. Ten písek se pak velmi dobře sítuje. Při nanášení první vrstvy pryskyřice na pozadí pracujte po kouskách aby jste ji stačily vždy zpracovat. Pryskyřici namíchejte dle návodu výrobce. Je dobré si před tím udělat na kousku vzorek.

      

 

Po natření namíchané pryskyřice posypte místo připraveným přesítovaným pískem. Dost to práší ale ten prach rozhodně není na škodu. Nebojte se tam dát toho písku trochu víc, protože je potřeba ten písek do té pryskyřice doslova namačkat. Až bude celá plocha hotová, nechte to zase celé vytvrdnout. Pak je potřeba zkontrolovat hmatem ,jestli tam nejsou vyloženě nějaká větší zrna. Ty se musí odstranit jinak pak tato místa potřebují hodně vrstev pryskyřice. Potom už je vyhráno a můžete natřít finální vrstvu.

Poslední vrstva se musí zneutralizovat slabou kyselinou. Stačí zhruba 10% roztok octa nebo kyseliny citrónové.

Desku se musí přilepit lepidlem pro lepení akvárií k zadní stěně akvária tak, že nanesete housenku lepidla po obvodu desky, aby se nečistoty neusazovaly mezi deskou a zadní stěnou akvária.

 

 

ZPĚT